Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku

Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku.

11 maja w sali kongresowej „Hotelu Go³êbiewski” odby³o siê Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku. Wydarzenie to zaszczycili swoj± obecno¶ci± m.in. mec. Stefan Salamon – Dziekan ORA w Olsztynie, mec. Ewa Krasowska – Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz przedstawiciele ¶wiata nauki: prof. dr hab. Ewa Monika Guzik-MakarukProdziekan Wydzia³u Prawa Uniwersytetu w Bia³ymstoku oraz prof. dr hab. Agnieszka Malarewicz-Jakubów - Prodziekan Wydzia³u Prawa Uniwersytetu w Bia³ymstoku.

Sprawozdanie z dzia³alno¶ci z³o¿yli przedstawiciele w³adz samorz±dowych Izby, w tym Dziekan ORA w Bia³ymstoku – dr Agnieszka Zemke-Górecka, Prezes S±du Dyscyplinarnego – mec. Jan Oksentowicz, Przewodnicz±cy Komisji Rewizyjnej – mec. Witold Powichrowski i Rzecznik Dyscyplinarny – mec. Violetta Edyta Cylwik.

W dyskusji g³os zabierali m.in. zaproszeni go¶cie, w tym mec. Stefan Salamon, który zwróci³ siê do zgromadzonych ze s³owem w imieniu mec. Jacka Treli – Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zgromadzenie Izby przyjê³o trzy stanowiska: w sprawie dostosowania praktyki w zakresie prawa osoby zatrzymanej do skorzystania z pomocy adwokackiej do wymagañ Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z 22 pa¼dziernika 2013 r., poparcia dla dzia³añ podejmowanych przez Naczeln± Radê Adwokack± w sprawie aktualizacji wysoko¶ci stawek wynagrodzeñ adwokackich za czynno¶ci ¶wiadczone z urzêdu oraz zasad ich przyznawania i wyp³acania oraz wyra¿aj±ce poparcie dla postulatów strajkuj±cych pracowników S±dów i Prokuratur upominaj±cych siê o poprawê warunków pracy oraz powi±zanie wysoko¶ci zarobków do odpowiedzialno¶ci i charakteru ich pracy.

Pracom Zgromadzenia Izby przewodniczy³ mec. Leon Karaczun.

Opracowa³: adw. Bartosz Wojda


STANOWISKA ZROMADZENIA IZBY ADWOKACKIEJ W BIA£YMSTOKU

 

1.

 

Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku dostrzega potrzebê dostosowania praktyki w zakresie dostêpu osoby zatrzymanej do skorzystania z pomocy adwokackiej w taki sposób, by by³a ona zgodna  z Dyrektyw± Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z 22 pa¼dziernika 2013 r.

         Wzmiankowany akt prawny wskazuje na minimalne standardy w zakresie dostêpu do adwokata w ka¿dym pañstwie cz³onkowskim UE. Dyrektywa okre¶la momenty, w których nale¿y zapewniæ osobie zatrzymanej dostêp do obroñcy - w tym, ¿e jest to konieczne przed pierwszym przes³uchaniem, niezw³ocznie po pozbawieniu danej osoby wolno¶ci. 

         Z niepokojem dostrzegamy, ¿e równie¿ w naszej Izbie, mno¿± siê przypadki, w których podmioty dokonuj±ce zatrzymañ nie tylko nie pomagaj± w kontakcie z adwokatem, ale nawet do niego zniechêcaj±.Coraz czê¶ciej zdarzaj± siê sytuacje, w których adwokaci nie maj± mo¿liwo¶ci odbycia rozmowy z osob± zatrzyman± bez obecno¶ci osób postronnych, co stanowi naruszenie przys³uguj±cego zatrzymanemu prawa do obrony oraz narusza tajemnicê obroñcz±.

         Maj±c powy¿sze na wzglêdzie Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku dostrzega potrzebê podjêcia dialogu – zarówno na poziomie lokalnym, jak i centralnym – maj±cego na celu wypracowanie zmian w praktyce funkcjonowania organów maj±cych prawo do dokonywania zatrzymañ w duchu umo¿liwiaj±cym osobie zatrzymanej realizacjê uprawnieñ opisanych we wskazanej powy¿ej dyrektywie.

 

2.

 

         Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku wyra¿a poparcie dla dzia³añ podejmowanych przez Naczeln± Radê Adwokack± w sprawie aktualizacji wysoko¶ci stawek wynagrodzeñ adwokackich za czynno¶ci ¶wiadczone z urzêdu oraz zasad ich przyznawania i wyp³acania.

         Podzielamy pogl±d, ¿e zaniechanie w³a¶ciwego wynagradzania obroñców i pe³nomocników z urzêdu stanowi o braku poszanowania ochrony praw i wolno¶ci obywatelskich przez organy w³adzy oraz stanowi nieuprawnione przerzucenie na cz³onków Adwokatury zagwarantowanego ka¿demu obywatelowi równego dostêpu do wymiaru sprawiedliwo¶ci oraz prawa do skorzystania z pomocy adwokackiej, a zdecydowana wiêkszo¶æ aktualnie obowi±zuj±cych stawek nie koreluje z faktycznym nak³adem pracy adwokata. Uwa¿amy, ¿e powinny one zostaæ dostosowane do wysoko¶ci odpowiadaj±cej nak³adowi pracy obroñcy (pe³nomocnika) z urzêdu. Opowiadamy siê za wprowadzeniem rozwi±zañ pozwalaj±cych na zas±dzanie od Skarbu Pañstwa na rzecz adwokatów ¶wiadcz±cych pomoc z urzêdu wielokrotno¶ci stawki minimalnej w oparciu o obiektywne, normatywnie ustalone kryteria.

Dostrzegamy zasadno¶æ wprowadzenia rozwi±zañ, które umo¿liwia³yby zaliczkowe wyp³acanie Adwokatom nale¿no¶ci z tytu³u czynno¶ci ¶wiadczonych z urzêdu po to, aby nie zdarza³y siê wiêcej sytuacje, w których ¶wiadcz±cy z urzêdu pomoc prawna Adwokat zmuszony by³ oczekiwaæ – nierzadko latami – na nale¿ne mu wynagrodzenie kredytuj±c tym niejako Skarb Pañstwa.

 

3.

        

         Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Bia³ymstoku wyra¿a poparcie dla postulatów strajkuj±cych pracowników S±dów i Prokuratur upominaj±cych siê o poprawê warunków pracy oraz powi±zanie wysoko¶ci zarobków do odpowiedzialno¶ci i charakteru ich pracy.

         Jednym z najistotniejszych warunków sprawnego funkcjonowania S±dów i Prokuratur jest dostosowanie struktury zatrudnienia, warunków pracy oraz poborów urzêdników do aktualnych realiówfunkcjonowania tych instytucji. Obserwuj±c na co dzieñ dzia³anie sekretariatów mamy ¶wiadomo¶æ tego, jak przeci±¿eni prac± s± ich pracownicy oraz tego, jak wielka ci±¿y na nich odpowiedzialno¶æ. Bez dokonania koniecznych zmian postulowanych przez ¶rodowiska zawodowe pracowników S±dów i Prokuratur nasili siê zjawisko polegaj±ce na przechodzeniu do¶wiadczonych urzêdników do innych zawodów, zwiêkszy siê liczba wakatów, a stanowiska urzêdnicze bêd± obsadzane osobami o ni¿szych kompetencjach i predyspozycjach zawodowych. Negatywne konsekwencje tych zmian odczuje ca³e spo³eczeñstwo.

         Maj±c to na wzglêdzie apelujemy o podjêcie dialogu i wypracowanie rozwi±zañ systemowych, które bêd± realizowa³y s³uszne postulaty protestuj±cych.

               


DATA PUBLIKACJI: 2019-05-14 » Pozosta³e aktualno¶ci

Galeria