Upamiętnienie zwycięskiej "Bitwy białostockiej"

 Przedstawiciele białostockiej adwokatury wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem 96. rocznicy „Bitwy białostockiej”.
 W niedzielę, 21 sierpnia o godz. 17 przed „Pomnikiem ofiar bolszewickiego mordu 1920 roku” odbyła się msza święta poświęcona żołnierzom uczestniczącym w bitwie z 22 sierpnia 1920 roku. Delegacji białostockiej palestry przewodniczył wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku adw. Tadeusz Kołodko. W uroczystości wzięła udział także przedstawicielka prezydium Rady adw. Agnieszka Krakówka–Górska. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego Izby Adwokackiej w Białymstoku. Wcześniej białostoczanie mogli obejrzeć na żywo rekonstrukcję bitwy.
W przedsięwzięciu wzięli udział  piechurzy, konnica, wóz pancerny oraz oryginalny, dwupłatowy samolot z epoki.
„Bitwa białostocka” odbyła się 22 sierpnia 1920 roku. Była to jedna z najważniejszych bitew w trakcie wojny polsko–bolszewickiej i największa bitwa stoczona w Białymstoku. Mimo znacznej przewagi liczebnej wojsko radzieckie zostało rozbite przez polskich żołnierzy. Cios zadany sowietom w Białymstoku przyczynił się do ostatecznej klęski wojsk radzieckich i zahamowania bolszewickiej ofensywy na Europę.


Adw. Marcin Fidura

DATA PUBLIKACJI: 2016-08-22 » Pozostałe aktualności

Galeria